Jdi na obsah Jdi na menu
 


Megalorrhina harrisi harrisi

Původ

Tanzánie.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 35 - 65 mm. Velikost brouků značně ovlivňuje u samců roh, který může tvořit i polovinu délky těla. Délka těla dvou brouků může být stejná ale jeden může mít několikanásobně větší roh, což je vidět z druhého obrázku. Zakřivení, délka i šířka u rohů je velmi variabilní. Barva krovek je tmavě zelená až hnědá s drobnými pravidelnými bílými nebo žlutými skvrnami. Štít je hnědý nebo zelený s bílým nebo žlutým okrajem. Samci mají na hlavě mohutný roh ve tvaru písmene Y, ze začátku je bílý a v jeho části kde se rozdvojuje přechází v sytě červenou barvu. Samice jsou bez rohu. Všechny končetiny jsou černé až na vyjímku posledního páru, kde poslední článek chodidla je bíločerný.

Megalorrhina harrisi harrisi - male, female

Megalorrhina harrisi harrisi

Megalorrhina harrisi harrisi

Larva

Larvy tohoto druhu jsou velice kanibalistické. Je ideální je chovat po celou dobu svého vývoje odděleně. Ideální je nádoba o obsahu 700ml. Ta postačí na celou dobu vývoje. Drobné L1 larvičky jsou velice ochlupené a hned jak vylezou z vajíčka, začnou na tyto chloupky lepit zrnka substrátu a tím se stávají hůře viditelné. Jednou ze zvláštností u tohoto druhu je, že larvy mají v L3 stádiu zcela černou hlavu + velkou skvrnu po obou stranách za hlavou oproti jiným druhům, které ji mají hnědou nebo tmavě oranžovou. Celkově i celá larva je taková více tmavší. Podle toho se dají larvy dobře rozeznat od jiných druhů. Při vyrušení předstírají že jsou mrtvé a přestanou se pohybovat. Pokud chceme docílit krásných samců s velkým rohem, je dobré larvy přikrmovat kravským nebo koňským trusem ať už granulovaný nebo z přírody. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Larvy jsou od jiných druhů zvláštní tím, že si vytvářejí kokony pouze z vlastních výměšků a nikoliv substrátu. Kokony jsou potom velice silné. Tady nastává jedna z nejdůležitějších fází vývoje. Substrát, ve kterém jsou kokony, by měl být zcela suchý. Tento druh vyžaduje zcela suchý substrát aby vývoj brouka byl v pořádku dokončen.

Megalorrhina harrisi harrisi

Megalorrhina harrisi harrisi

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností. Do substrátu je možné zakomponovat pro vývoj larev nadrcený kravský nebo koňský trus pro lepší vývin rohu u samců. Vlhkost substrátu by měla být střední až menší. Zvláště v období kuklení a vytvoření kokonu dáváme pozor na vlhkost aby byl substrát suchý. Vlhkost jim nevyhovuje a pupy mohou hynout. Kokony buďto přendáváme do předem připravené nádobky s kokony a suchým substrátem, nebo úplně bez substrátu. Nebo kokon necháme v chovné nádobě ale musíme zajistit, aby substrát zcela vyschnul. Já osobně přistupuji k variantě, že kokon vyberu a přendám do zcela suchého substátu. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Ani kokony neotvíráme, pupy to nemají rády. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně těch 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm ani nic jiného. Vlhkost substrátu trochu menší než u například rodu Eudicella, spíše střední až sušší. Při vysoké vlhkosti samice špatně kladou, ne-li vůbec.

Teplota

K chovu larev a imág postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 21 - 31 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 5 - 6 měsíců, při nižší teplotě i 9 měsíců.

Kukla - 2, někdy i 4 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 3 - 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium občas rosit, brouci pijou z kapek vody, ale dáváme poroz na vlhkost aby nebyla velká.

Megalorrhina harrisi harrisi

Megalorrhina harrisi harrisi