Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella trilineata interruptefasciata

Původ

Tanzanie, Malawi.

Znaky

Velikost 25 - 42 mm. Krovky jsou žluté s čeveným nádechem a se čtyřmi černými skvrnami v každém rohu a černým pruhem uprostřed. Někdy mohou být skvrny spojeny a vytvářet tak dvě čáry. Barva štítu je lesklá oranžová, červená nebo vzácně zelená (green form). Samci mají na hlavě oranžový roh ve tvaru písmene Y. Také končetiny jsou oražové nikoliv červené.

Eudicella trillineata - male, female

Eudicella trillineata - male

trr.jpg

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně nebo společně ve velkých chovných boxech s dostatkem potravy. Do 10ti litrové nádoby se vleze až 30 larev. Musíme ale hlídat, aby měly dostatek substrátu a nepožíraly se. Pokud ale jedna larva narazí na druhou i při dostatku substrátu a má na ni chuť, napadne ji a zkonzumuje. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským trusem. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Často vytvářejí své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Nedoporučuji kokony odlepovat od stěny nádoby. Kokony mohou mít velké otvory a brouk se potom může vylíhnout zdeformovaný. Pokud ještě není brouk v kokonu přeměněn v pupu, může larva vylézt a už si nemusí vytvořit nový kokon a hyne. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

trrr.jpg

Substrát

Pro chov larev v chovných boxech používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností. Do substrátu je možné zakomponovat pro vývoj larev nadrcený kravský trus. Mě se osvědčily listy salátu. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. Pokud je kokon přilepen na stěně nádoby, určitě ho tam necháváme a nepřemisťujeme. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu už žádný příkrm ani kravský trus nedáváme. Vlhkost střední, dobré obden rosit vodou.

Teplota

K chovu larev a imág postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 9 - 22 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 3 - 4 měsíce.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 4 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

t.jpg

eudicella-trili.jpg

trili.jpg