Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella euthalia bartherandi

3. 4. 2015

Původ

Západní až střední Afrika.

Znaky

Velikost 25 - 40 mm. Krovky jsou světle až tmavě žluté se čtyřmi černými tečkami v každém rohu krovky. Spodní tečky jsou někdy nepatrné až chybí. Jednotlivé krovky jsou od sebe odděleny tenkým černým pruhem. Končetiny jsou sytě červené, chodidla jsou černá. Samice mají na předních končetinách po stranách typické 3 ostny. Samcům chybí. Samci mají mohutné rohy ve tvaru písmene Y. Rohy jsou také sytě červené. Samice jsou bez rohu. Barva štítu je leskle zelená. 

Eudicella euthalia bertherandi

Eudicella euthalia bertherandi

Eudicella euthalia bertherandi

Larva

Larvy tohoto druhu jsou velmi kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně. Lze je chovat i společně ale musí se potom počítat s úbytkem vzniklým požíráním slabších a menších larev těmi většími.  V L3 stádiu se kanibalismus prakticky nevyskytuje a můžou se chovat zase spolu. Musí mít ale dostatek prostoru pro pozdější vytváření kokonu, cca 5 larev na 5ti litrový box. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským/koňským trusem. Pokud larvy mají ke svému vývoji dostatek prostoru a substrátu a občas je i  přikrmíme, samci se nám potom často odmění krásně velkými rohy.

Eudicella euthalia bertherandi

Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. S takovými larvami nijak nemanipulujeme a necháme je v klidu si vytvořit kokon. Pokud larvu vyrušíme při stavbě kokonu a zničíme ho, larva už může být slabá a další kokon si nevytvořit a ve většině případu hyne. Larvy mohou vytvářet své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Larvy mohou být až 6 cm velké. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku typickou velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

Eudicella euthalia bertherandi

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí trouchnivého dřeva, nejčastěji dub, buk. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit a nenechat ho moc vyschnout. To larvám nedělá dobře a málo ho konzumují a někdy i hynou. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky pro kokony se středně suchým substrátem, nebo kokon necháme v chovné nádobě ale už dál nerosíme. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než samičí, není to ale vždy pravidlo. Výška substrátu v teráriu by měla být aspoň 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm. Vlhkost substrátu v teráriu by měla být střední. Nikdy ho nenecháváme vyschnout, docházelo by ke zničení nakladených vajíček. Terárium je dobré občas rosit vodou, brouci občas pijí z kapek vody.

Teplota

K chovu larev a imág postačí teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Eudicella euthalia bertherandi

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 20 - 28 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 4 - 6 měsíců.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 4 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium občas rosit vodou jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Eudicella euthalia bertherandi

Eudicella euthalia bertherandi