Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dicronorrhina micans

Původ

Uganda, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Zair.

Znaky

Velikost tohoto druhu je od 40 - 60 mm. Samice jsou menší než samci, velikost je do 50 mm. Velikostně patří mezi největší zástupce svého rodu. Barva je leská zelená s lehkým načervenalým nebo zlatým nádechem. Při přímém nasvícení je barva sytě červená a při odklonu světla krásně zelená. Na krovkách ani štítu se nenachází žádná kresba. Hlava je stejné barvy jako celé tělo, u samců je zakončena mohutným černým rohem ve tvaru písmene T. Samicím tento roh chybí.  Končetiny jsou taktéž zelené a černé.

Dicronorrhina micans

Dicronorrhina micans

Dicronorrhina micans

Při vyrušení a pokud se brouk cítí v nebezpečí zaujímá obranný postoj, při kterém se snaží zvednout přední i zadní končetiny a stojí někdy jen na prostředních dvou. Snaží se tak postojem zvětšit svoji velikost a zastrašit hrozící nebezpečí. Není při tom ale nijak nebezpečný.

Dicronorrhina micans

Larva

Larvy tohoto druhu jsou trochu kanibalistické. Lze je chovat pohromadě, ale musí mít dostatek prostoru. Nejlepší je chovat je ale odděleně. Larvy v L3 stádiu mají velmi malou hlavu oproti zbytku těla narozdíl od jiným druhům larev. Tělo je velké, tlusté s drobnými zrzavými chloupky. Dobře krmená larva může mít velikost v L3 instaru až 75 mm. V 5ti litrové nádobě se dá chovat 5 larev pohromadě. Ale jak jsem psal výše, je dobré je chovat odděleně, aby se předešlo zbytečnému kanibalismu. Larvy jsou poměrně větší a vytvářejí velké kokony. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát, lehce žloutnou a hledají si vhodné místo k zakuklení. Při narušení kuklení jedné larvy druhou si larva už nemusí vytvořit kokon znovu a dochází k úhynu kuklící se larvy.

 

Dicronorrhina micans

 

Substrát

K chovu tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Je možné do substrátu přimíchat bílé trouchnivějící dřevo - 25% a rašelinu. Do substrátu je možné také přidat pro vývoj larev nadrcený kravský trus nebo jiné příměsi. Vlhkost substrátu by měla být střední. V období kuklení a vytvoření kokonu nerosíme substrát a necháváme substrát sušší. Imaga v kokonu jsou citlivá na vysokou vlhkost. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední, substrát v teráriu můžeme párkrát do týdne porosit vodou, avšak nepřevlhčit.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (21 - 25°C). Tomuto druhu je dobré přisvětlování. Dospělci jsou potom aktivnější a velice rádi poletují v teráriu. Imaga jsou nejaktivnější během dne.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 15 - 20 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 6 - 8 měsíců.

Kukla -  2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách 4 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium občas rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody. Samci jsou velice agresivní, proto je dobré potravu dávat na více míst aby nedocházelo k častým bojům a rušení pářících se párů. Někdy může docházet při zápasech i k odlamování končetin.

Dicronorrhina micans

Dicronorrhina micans