Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přikrmování larev - co a jak

prikrm.jpg

 

   Přikrmování larev je velice důležité k získání nádherných vitálních a velkých exemplářů. Přikrmování má také úsporný vliv na množství spotřebovaného substrátu. Pokud dáváme larvám příkrm, snižuje se množství spotřebovaného substrátu. Lze to dělat i jako nouzové řešení při nedostatku zásou substrátu v zimních měsících. Avšak né všechny larvy příkrm vyžadují a přijímají. Proto by jsme měli dbát na to, jakým druhům to prospíva a kterým naopak škodí. Příkrm nemusí mít jen pozitivní efekt ale nesprávným přikrmováním můžeme nadělat více škody než užitku.

   Pro začátek si musíme nastudovat, nebo sami odzkoušet jaké druhy co budou přijímat. Na internetu nebo v literatuře se může psát, že ten a ten druh přijímá ovoce a ten zase zeleninu. U ovoce je doba, po kterou nám vydrži čerstvé kratší. Nikdy by jste ovoce neměli nechávat v substrátu déle, než 3 dny. Po této době začně hnít, plesnivět a je ideálním místem pro výskyt roztočů a dorbných mušek. Zeleninu je možné nechat o něco déle, ale zase záleží jakou. Já osobně nemám problém u odzkoušených druhů nechat čínské zelí i týden. Mám jistotu, že do týdne je celý list kompletně zkonzumován a vytáhnu pouze bílý stonek, který vyhodím. Ideální je také předložit larvě do substrátu několik druhů ovoce a zeleniny a za 2 dny se podívat co je nakouslé. Pokud bude nakouslý jen jeden druh, víme co bude larvě chutnat a už přidáváme jenom to. U kanibalistických druhů je možné jako příkrm předkládat drobné larvy jiných zlatohlávků.

   Příkrm není z pravidla běžný v substrátu, tak proto by jsme ho neměli předkládat často. Ideální interval je jednou za 15 - 20 dní.

    Měli by jsme předkládat pouze kvalitní ovoce a zeleninu, nebo kravský trus, u kterého víme, že zdroj potravy nebyl nijak chemicky upravován. Jakékoliv chemikálie mohou mít na larvy špatný dopad. Měli by jsme dávat pouze 100% přírodní kvalitu. Projeví se to potom na dospělci.

   Ideálním místem pro přidání příkrmu (ovoce, zeleniny) do substrátu je dno chovné nádobky. Na dno dáme příkrm a zahrabeme substrátem. Na dno proto, protože larva se zde vyskytuje nejčastěji a natrefí na něj nejsnadněji právě zde. Substrát s příkrmem pravidelně kontrolujeme a pokud se v něm začnou vyskytovat roztoči a plísně, nezkonzumovaný příkrm ihned vybereme a larvu očistíme buďto drobným štětečkem nebo slabým proudem vody od těchto parazitů. Pokud dojde k velkému přemnožení roztočů může dojít k deformaci dozrávající larvy v brouka nebo k úhynu. Měli by jsme tomu předcházet častým vybíráním nezkonzumovaného příkrmu a pravidelnou kontrolou. Pokud jsme se rozhodli jako příkrm použít kravský trus, postupujeme následovně. Sbíráme jen takový, který nezapáchá a je tvrdý (takové ty velké koláče). Zbavíme ho nežádoucích organismů, necháme prosušit na slunci, nadrtíme a zamícháme do substrátu. Substrát narosíme a je připraven.

    Další možností jsou sušené kukly Bource morušového, granule pro psy, kočky nebo rovnou předpřipravený granulovaný koňský, kravský trus. Granule podléhají rychle plesnivění a proto je dobré ho často kontrolovat. Nezkonzumované granule vytahujeme tak po 3 dne nejpozději, jinak se na nich vytvoří plíseň a může to mít špatné následky pro substrát a larvu v něm. Kukly zase hodně lákají drobné roztoče a je dobré nezkonzumované kukly po pár dnech odstranit a nahradit novými.

   S přikrmováním končíme tehdy, když se larva chystá se zakuklit. To poznáme tak, že substrátu už tolik neubývá, larva chodí po nádobě a hledá správné místo a hrne si substrát do jednoho místa kde je ho více. Na druhé straně je ho méně. Larva také lehce zežloutne. Takovou larvu necháme v klidu si vytvořit kokon.

 

Přeji mnoho úspěchů s přikrmováním a věřte, že někdy méně znamená více.