Jdi na obsah Jdi na menu
 


Preparace

22. 5. 2015

    Preparace brouků je způsob, jak si zachovat svůj krásný exemplář, který jsme buďto ulovili, nebo odchovali. Můžeme si ho tak ponechat do své sbírky a i po jeho smrti obdivovat jeho krásu. V tomto článku se vám pokusím vysvětlit jak na to podrobným popisem a přiloženými fotografiemi u jednotlivých kroků preparace.

    Jsou v zásadě 2 typy preparace a to:

 • preparace na špendlík
 • preparace přilepením na štítek

    V tomto článku se zaměříme na to, jak správně vypreparovat brouka napíchnutím na entomologický špendlík. Než se ale dostaneme k samotné preparaci, je nutné brouka usmrtit (pokud už není mrtvý) a zakonzervovat jeho vnitřnosti, aby nám déle ve sbírce vydržel. To děláme tak, že brouka vložíme do připravené nádobky, které říkáme smrtička. V ní se nachází nejlépe novinový papír nebo hobliny, které jsou napuštěné roztokem octanu ethylnatého nebo formaldehydu, který slouží jako konzervační přípravek. Novinový papír nebo hobliny se hodí z tohot důvodu, že se do nich brouk nezamotá a neobalí se ničím, jako například ve vatě. Brouk se ve smrtičce nechá nejlépe týden až dva, záleží na velikosti a poté ho vytáhneme na ubrousek a necháme lehce oschnout. Drobným štětečkem ho očistíme od nečistot, které se na něm v teráriu usadily a přicházíme k samotné preparaci.

    Jako příklad jsem si připravil celkem 4 samce druhu Chelorrhina savagei a na jednom z nich si ukážeme, jak správně preparovat.

Chelorrhina savagei

    Je dobré si pořídit preparační pomůcky, jako již zmiňovaný malý šteteček na odstraňování drobných nečistot z těla brouka, pinzetu a preparační jehlu na natahování a narovnávání končetin a tykadel. Jako další budeme potřebovat preparační a napichovací entomologické špendlíky. Preparační se od těch entomologických liší jejich velikostí hlavičky a délkou. Hlavičky preparačních můžou být barevné a jsou větší, než u těch entomologických pro snadnější manipulaci při preparování.

Preparační špendlíky

Preparační potřeby

Entomologických špendlíků máme celou řadu velikostí:

 • č.000 = 0,25 mm
 • č.00 = 0,3 mm
 • č.0 = 0,35 mm
 • č.1 = 0,4 mm
 • č.2 = 0,45 mm
 • č.3 = 0,5 mm
 • č.4 = 0,55 mm
 • č.5 = 0,6 mm
 • č.6 = 0,65 mm
 • č.7 = 0,7 mm

Entomologické špendlíky

    Já osobně v tom mám takový systém, že menší druhy jako například Smaragdesthes, Pachnoda, Chlorocala, Tmesorrhina, Rhabdotis a podobné zhruba do těch 2,5 - 3 cm napicuji na špendlíky o velikosti č.1.. Větší druhy jako jsou Eudicella, Megalorrhina, Mecynorrhina, Dicronorrhina a jiné napichuji na č.3..

   Tak a už přicházíme k samotné preparaci. Připraveného brouka si vytáhneme ze smrtičky, necháme lehce oschnout od konzervačního roztoku a položíme ho na preparační místo, kde budeme následně napichovat a preparovat.

Chelorrhina savagei

   Pomocí pinzety nebo jehly se mu před napíchnutím na špendlík pokusíme narovnat a vytáhnout z pod těla všechny končetiny. Kdybychom tak neučinili teď, při napíchnutí a zafixování těla by to šlo těžce a mohlo by dojít i k ulomení části končetiny.

Chelorrhina savagei

    Přichází napíchnutí na entomologický špendlík. Ten zapíchneme do pravé části krovky do vrchní 1/3. Špendlík musí být kolmo na krovku, né šikmo! Dáváme také pozor na to, abychom nepropíchli ze spodní části těla kyčel nebo příkyčlí brouka, nešlo by nám potom pohybovat s končetinou při preparaci, v horším případě by se končetina mohla ulomit.

Chelorrhina savagei

    Napíchnutého brouka si pomocí dvou preparačních špendlíků upevníme ve spodní části krovek ze stran, aby se nám při manipulaci nekroutil ze strany na stranu. To potom dokáže pěkně potrápit při manipulaci s končetinami do té správné polohy, jelikož se nám celý brouk pořád točí.

Chelorrhina savagei

    Přichází na řadu narovnávání končetin. Je otázkou každého člověka, jak se mu vypreparovaný brouk líbí a jak by ho chtěl ve své sbírce mít. Někdo preparuje s končetinami pod tělo (ideální pro ukládání velkého množství exemplářů do krabic), nebo má končetiny lehce povytažené vedle těla. To je zase ideální do prosklených krabic nebo do rámečku na zeď atd.. Mě se více líbí preparace s končetinami lehce povytaženými vedle těla a proto zde budu popisovat tento způsob. Začneme s fixací u dolních končetin směrem k horním a zakončíme to tykadly. Holeň přiložíme směrem k tělu a chodidlo lehce od těla podle obrázku.

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

      Spodní dva páry máme hotové a na řadu přichází horní pár. Před fixací horních končetin upevníme štít brouka pomocí dvou špendlíků po stranách. Brání to pohybu štítu při manipulaci s končetinami a je to dobré i pro pozdější narovnávání tykadel.

Chelorrhina savagei

    Horní končetiny narovnáme podle obrázku do správné pozice a zafixujeme. Já to ještě dělám tak, že všechny drápky se snažím nasměrovat kolmo dolů a pomocí jednoho špendlíku je ještě roztáhnout. Ale to už je estetický a individuální detail.

Chelorrhina savagei

 

    Jako poslední přichází na řadu vytažení tykadel z pod hlavy a zafixování. K tomu poslouží preparační jehla, pomocí které tykadla povytáhneme a špendlíkem přichytíme, aby se zpátky nevrátila pod hlavu. Následně je dáme do polohy viditelné na obrázku pomocí dvou špendlíků proti sobě. Buďte opatrní, aby se vám tykadla neulomila, pracujte velice pomalu a lehce, netahejte je násilím. Pokud tykadla nejdou vytáhnout, nechte je pod hlavou.

Chelorrhina savagei

    Tak a máme hotovo. Brouka teď necháme zaschnout zhruba od jednoho týdne do měsíce. Záleží na velikosti. Můžeme také na spodní stranu umístit determinační štítek, na který uvedeme název brouka, lokalitu odchytu a jméno lovce nebo pokud se jedná o brouka z chovu tak název brouka, datum úhynu a jméno chovatele.

štítek

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

   Potom opatrně špendlíky vytáhneme a brouka přemístíme do připravené entomologické krabice s už vypreparovanými exempláři a můžeme se pokochat našim úspěchem. Do krabice je dobré vložit do rohu kalíšky s konzervační látkou, která udrží vaši sbírku déle pohromadě a zabrání vzniku roztočů, kteří se pustí do sbírky a celou ji zničí.

kalíšky

 

 

   

    Všem přeji pevné nervy a pevnou ruku při preparaci a po pár vypreparovaných broucích už vám to půjde samo pěkně od ruky.

cetoniinae.jpg

Cetoniinae

Cetoniinae

Cetoniinae

 

 

Kdo má zájem, je možno zaslat tento návod ve formě PDF. Stačí napsal na mail.

Zlatohlávci PDF