Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít (výběr vhodného druhu, terária, substrát)

Výběr vhodného druhu

  První otázku, kterou si musíte položit je, s jakým druhem chci začít. Pokud jste úplný začátečník, je vhodné si jako první pořídit snadno chovatelný druh. Láká to si pořídit hned velké krásné brouky, ale zkušenosti se nejlépe získávají na snadno chovatelném, nenáročném druhu brouka. Ze začátku může docháze k úhynům larev nebo brouků nedostatkem zkušeností. Ty se ale postupem času zdokonalí a můžete přejít na středně obtížné druhy až pak třeba ke klenotům tohoto druhu jako je například největší druh zlatohlávka Goliathus. Mezi snadno chovatelné druhy patří například zlatohlávci rodu Eudicella nebo Pachnoda. Než si tyto brouky pořídíte, nastudujte si o nich co možná nejvíce informací z literatury a internetu.

Terárium, chovné nádoby

   Pro chov dospělých jedinců (imág) je vhodné předem připravené terárium. Velikost terária závisí na velikosti a náročnosti jednotlivých druhů. Velké brouky, jako jsou například rody Chelorrhina, Mecynorrhina, Megalorrhina je dobré chovat po skupinkách 1-2 samci a 3-4 samice pokud nám to možnosti dovolují, ve velkých teráriích o rozměrech minimálně 30x30x30cm. Terárium je dobré rozdělit větvičkami, kusy dřeva a nesmíme zapomenout na místa pro podávání potravy. Je dobré podávat potravu vždy na 2 místa, protože jak samci, tak samice o potravu bojují a nemuselo by se dostat na všechny. Potravu dáváme na dřevěné nebo plastové misky. Né přímo na substrát, protože by se mohly rychle začít tvořit drobné mušky a roztoči. Vrstva subsrátu by měla být minimálně 10cm od dna, větší druhy 15cm ale není to vyloženě povinností. Aspoň těch 10 cm by mělo být. Samice si v něm hledají místo pro kladení vajíček. Drobné druhy jako jsou například Pachnody nebo Smaragdesthes můžeme chovat ve skupinkách i po 40 jedincích v teráriu o obsahu 10l. Terárium už nemusí pro tyto druhy být tak velké. Některé druhy jsou více nebo méně náročné na světlo a podle toho jim musíme zařídit buďto osvětlení, nebo terárium umístit blízko okna na osluněné místo.

terárium

bez-nazvu.jpg

   Pro chov larev se používají nejčastěji plastové brabičky různých velikostí. Pro drobnější larvy od 200 ml a pro větší od 500 ml. Kanibalistické larvy je vhodné chovat odděleně v takovýchto krabičkách. Do krabiček se doporučujě dělat drobné dírky. Já osobně dírky nedělám a když už, tak minimum. Předcházím tak přemnožení otravných mušek (smutnic). Díky tomu a dalším opatřením se mi je podařilo zcela vyhubit. Pokud se rozhodneme kanibalistické larvy chovat pohromadě, doporučuji tak 5l nádobu pro max 20 larev, záleží ale zase na konkrétním druhu. Ale musíme počítat, že může dojít k nějakému požrání se navzájem. Mě osobně z 20ti kanibalistických larev chovaných takto pohromadě zůstane tak 13 - 16 vždycky.  Pokud nebudeme neustále doplňovat substrát za nový a přikrmovat, může se stát že kanibalismus bude tak výrazný, že z 20 larev zůstane třeba 10 i méně.

   Kokony potom vybíráme, pokud je ta možnost, ať zbylé larvy nenarušijí už vytvořené kokony. Pokud si larva vytvoří kokon na stěně nádoby, takový kokon určitě nevytahujeme a necháváme v klidu na svém místě. Pokud dojde k narušení kokonu jak už během naší manipulace, nebo jinou larvou ,larva si už potom nemusí znovu vytvořit kokon a umírá. Larvy které nejsou kanibalistické se dají chovat pohromadě v 5ti, 10ti a více litrových přepravkách. Ale musíme dbát na poměr mezi počtem larev a obsahem. Čím více larev je na malý prostor, tím menší brouci z nich potom budou, jelikož nemají dostatek prostoru a volnosti pro klidný vývoj.

vv.jpg

Substrát

   Každý chovatel má svůj způsob přípravy kvalitního substrátu jak pro larvy, tak do terárií. Zde máte pár rad pro vlastní výrobu substrátu.

  Jako první si z lesa donesete nasbíranou spodní vrstvu popadaného dubového nebo bukového listí (listová hrabanka). Jedná se o vrstvu drti (nažloutlá, zetlelá vrstva). Tohle nasbírané listí necháte proschnou a zbavíte nežádoucího hmyzu. Existuje několik způsobů, jak se jich zbavit a substrát připravit k použití.

   Tepelné zpracování – Jedná se o tepelné úpravy v troubě na pečení nebo mikrovlnné troubě, namáčení igelitového pytle do horké lázně, horkou párou. Musíme si ale uvědomit, že pro kvalitu substrátu je důležitým procesem tlení, který probíhá za přítomnosti mikroorganismů. Pokud to s teplotou přeženeme, v substrátu sice zahubíme veškerý škodlivý hmyz, ale zároveň i potřebné mikroorganismy a tím substrát znehodnotíme. Takovýto substrát začíná plesnivět a množí se v něm bakterie. Potom je potřeba nechat substrát před použitím za občasného promíchání zregenerovat, což trvá zhruba okolo 1 měsíce.


Já osobně to dělám tak, že hrabanku vysypu na dřevěnou překližku, trochu rozhrabu, vyberu z něj drobné klacky a nechám tak. Hmyz a pavouci z něj sami odejdou. Potom listí dám do předem připravené nádoby a lehce rozdrtím. Drcení lze provádět vrtačkou, na kterou nasadíme vrtuli a listí tím rozmělníme, nebo ručně natrháním a rozdrcením v rukách. Pro drobné L1 larvy je ideální listí nechat zcela proschnout a potom lze snadno rozdrtit v rukách, nebo přesít na drobnější.

subss.jpg

 

    Fermentace - Je to proces kvašení za přítomnosti mikroorganismů. Provádí se  při teplotách okolo 30 stupňů. V zahraničí (Japonsko) na tuto metodu mají chovatelé speciální přístroje, které substrát zahřívají a promíchávají.  Získává se tímto kvalitní substrát s rozbujelým procesem tlení. Částečně jde tato metoda použít i v malochovech a domácích podmínkách. Připravíme si substrát, který trochu více provlhčíme a naplníme například plastový kbelík s dobře těsnícím víkem. Tento kbelík naplníme až po okraj a dobře uzavřeme. Uložíme ho do teploty cca 25-30 stupňů na dobu zhruba jednoho měsíce. Přibližně 2x do týdne substrát promícháme a kontrolujeme jeho vlhkost. Během tohoto procesu vzniká silný zápach a v žádném případě nedoporučuji kbelík otevírat v uzavřené místnosti. Po uplynutí cca 1 měsíce je vhodné substrát rozprostřít do otevřené nádoby a nechat ho venku odvětrat.

       Namáčení - jedná se o proces podobný fermentaci, jen se kbelík zalije až po okraj vodou a nechá přibližně 1 týden na místě s teplotou okolo 25 stupňů. Výhoda tohoto způsobu je, že substrát nemusíme míchat a zápach není tak silný. Po uplynutí 1 týdne ze substrátu vymačkáme vodu a opět necháme proschnout.

Do substrátu lze přidávat nejrůznější komponenty, podle toho co jaký druh vyžaduje a přijímá.

      Trouch - Jedná se nejčastěji o bílé nebo červené ztrouchnivělé dřevo dubu nebo buku. Lze použít i jiné druhy. Nepoužívá se dřevo jehličnanů, kvůli velkému množství pryskyřice.

    Kompost - Tato přísada dodává larvám živiny, jaké z běžné hrabanky nezískáme. Není ovšem zcela nutný. Když už se rozhodneme pro kompost, buďto se ho snažíme vyrobit sami, nebo získáváme od důvěryhodných zdrochu bez chemických úprav.

     Trus (hnůj) - Máme dva typy získávání trusu. Buďto lze zakoupit v zahradních potřebách v granulích, které rozdrtíme, navlhčíme a můžeme zakomponovat do substrátu nebo přímo z přírody. Nejčastěji se používá kravský trus. Opět dbáme na to, odkud trus pochází a zda nedošlo k nějaké chemické upravě. Zbavíme veškerých nežádoucích organismů, nadrtíme navlhčíme a můžeme přidat do substrátu.

      Rašelina, písek, hlína - Tyto složky se používají minimálně. Různé druhy zlatohlávků vyžadují pro své vytvoření kokonu tyhle přísady (Cheirolasia burkei). Dalším důvodem je ztmavení substrátu pro snadnější vybírání drobných L1 larviček nebo vajíček. Písek a hlína se do substrátu nemíchá ale nasype se na dno chovné nádoby a zasype substrátem.

   Vlhkost substrátu je u každého druhu individuální. Nejčastěji se udržuje střední až vyšší vlhkost. Suchý substrát je nezbytný pro larvy v kokonu.

Nákup brouků nebo larev

   Nejlepší je si brouky nebo larvy koupit na burzách nebo od zkušených chovatelů. Na burze máte možnost si je prohlédnout a poptat se na vše co vás zajímá. Při nakupování přes internet se ujistete, že chovatel opravdu má co nabízí, poptejte se ho na vše co vás zajímá. Nejčastěji se brouci / larvy zasílají obyčejným balíkem, doporučeným balíkem nebo obchodním balíkem. Já osobně mám dobré zkušenosti a posílám už jen balíkem do ruky. Brouci nebo larvy jsou na druhý den u adresáta a netrpí tak zbytečně v dlouho v balíku. Pokud se jedná o zásilku v zimních měsících, ujistěte se, že chovatel balík dostatečně zateplí. Zateplit obsah se dá buďto polystyrénem po obvodu, obalením vrstvou novin nebo přidáním heat packu. Po doručení larvy ihned nevytahujte, ale nechejte v balíku chvíli, aby se aklimatizovaly ze zimy do tepla. Při rychlém vytažení může dojít k teplotnímu šoku a úhynu. V žádném případě nic nezahřívejte nebo nedávejte na topení nebo ke zdroji tepla!!! V zimních měsících lze dobře zateplený balík posílat i v teplotě do -15°C.

 

Přeji mnoho úspěchů při nákupu a případném prodeji. Případné další dotazy rád zodpovím.