Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smaragdesthes (Chlorocala) africana smaragdina

28. 7. 2014

Původ

Kongo, Guinea, Uganda, Ivory Coast, Tog, Zair

Znaky

Velikost tohoto druhu je 14 - 20 mm. Barva štítu je leskle zelená se zlatavým až červeným odleskem. Krovky jsou bílé se zeleným zakončením u zadečku a zeleným pruhem lemujícím oddělení krovek uprostřed. Často při různém úhlu světla odráží zlatavou barvu. Končetiny jsou zelené. Samec ani samice nemají žádný výrůstek a pohlaví se tak rozeznává drobnou rýhou na spodní straně zadečku, která tvoří patrný vtlak. Tento vtlak mají pouze samci, samice mají toto místo zakulacené.

Smaragdesthes africana smaragdina

Larva

Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické a lze je chovat pohromadě. Larvy jsou malé, před kuklením mají zhruba 35 mm. Do 5ti litrové nádoby se vleze i 30 larev. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a  hledají si vhodné místo k zakuklení. Kokony obvykle vytvářejí ve spodní části substrátu.

Substrát

K chov drobných larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností. Lze krásné jedince odchovat i bez jakéhokoliv příkrmu pouze na hrabance. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit, nenechat ho zcela vyschnout. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokony přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony jsou díky velikosti brouka velice malé, proto hledáme opatrně, aby jsme je nenarušili. Pokud narušíme kokon, larva si už druhý nemusí vytvořit a hyne. Výška substrátu v teráriu by měla být 5 - 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou.

Smaragdesthes africana smaragdina

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 20 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 3 - 4 měsíce.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách až 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Smaragdesthes africana smaragdina

Smaragdesthes africana smaragdina