Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smaragdestes (Chlorocala) africana oertzeni

Původ

Tanzanie, Malawi, Keňa, Kamerun, Guinea, Kongo.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 15 - 20 mm. Jeho barva je leská fialová až modrá. Samci jsou od samic rozpoznatelní ze spodní strany drobným vtlakem. Samice tento vtlak nemají. Samci nemají roh. Končetiny jsou modro / fialovo / černé.

Smaragdesthes africana oertzeni - male, female

Smaragdesthes africana oertzeni - male, female

Larva

Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické pokud je chováme ve vhodném prostoru s dostatkem potravy, potom je lze bez problému chovat pohromadě. Larvy jsou malé, před kuklením mají zhruba 35 mm a do 5ti litrové nádoby se vleze i 30 larev. Musí však mít vždy dostatek potravy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Kokony obvykle tvoří ve spodní části substrátu. Během kuklení se nesnažíme larvy hledat a vybírak kokony pojednom. Můžeme při tom narušit právě se kuklící larvy.

Smaragdesthes africana oertzeni

Substrát

K chov těchto drobných larev používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností. Krásné jedince lze bez problému odchovat i bez jakéhokoliv příkrmu pouze na hrabance. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit, nenechat ho zcela vyschnout. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokony přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. Potom ale musíme pamatovat na to, když budeme doplňovat substrát, že tam jsou kokony a snažíme se je neporušit. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony jsou díky velikosti brouka velice malé, proto hledáme opatrně, aby jsme je nenarušili. Pokud narušíme kokon, larva si už druhý nemusí vytvořit a hyne. Výška substrátu v teráriu by měla být 8 - 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou.

Smaragdesthes africana oertzeni

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, jsou potom aktivnější a létají v teráriu.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 20 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 3 - 4 měsíce.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách až 6 měsíců, někdy i více.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Smaragdesthes africana oertzeni - male, female