Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mecynorrhina torquata ugandensis

Původ

Uganda, Zair, Rwanda.

Znaky

Další jeden z největších zlatohlávků. Velikost  je u samců 50 - 85 mm, u samic 40 - 60 mm. Barva u tohoto druhu je různá, od hnědé, oranžové, fialové, světle zelené, tmavě zelené, žluté až po vzácné modré a černé. Barva štítu může být stejná nebo odlišná od barvy krovek. Také bílé pruhy mohou být jak na štítu tak na krovkách, nebo pouze na štítu, nebo mohou zcela chybět. Hlava je bíla. Samci mají na hlavě jeden dlouhý roh. Velikost rohu je závislá na prostoru a kvalitě substrátu, ve kterém se vyvíjí. Samice jsou bez rohu. Barva končetin je tmavě hnědá až černá. Někdy může být barva nazelenalá. Zadní končetiny jsou pokryty chloupky.

mecynorrhina-ugandensis-10.jpg

 

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je dobré je po celou dobu chovu chovat odděleně v minimálne 500 ml nádobách jelikož dorůstají velikosti až 12 cm a hmotnosti při dobrém krmení i 50 gramů. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát, lehce zežloutne a hledá si vhodné místo k zakuklení. Kukly jsou značně velké.

mecynorrhina-ugandensis-7.jpg

kokon.jpg

 

Substrát

K chov používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí trouchnivého dřeva. Do substrátu je možné přidat pro vývoj larev nadrcený kravský trus nebo salát. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 - 15 cm ode dna, jelikož se jedná o velký druh. Jak samci, tak samice se do něj zahrabávají a samice kladou vajíčka zhruba jedno za den. Je dobré drobné L1 larvičky z terária hned vybírat, jelikož se mohou požírat mezi sebou a i imága je mohou konzumovat. Terárium kontrolujeme zhruba jednou za týden, zda se tam nenachází nové larvy. Snažíme se zde udržet vlhkost střední až vyšší, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou.

Teplota

K chovu postačí běžná pokojová teplota (21 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, jsou potom aktivnější.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 25 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 9 - 11 měsíců. Někdy se vývoj může prodloužit ještě o dalších pár měsíců.

Kukla - 2 - 2,5 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách až 6 měsíců. Průměr je zhruba 3 - 4 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

mecynorrhina-ugandensis-1.jpg

mecynorrhina-ugandensis-3.jpg

mecynorrhina-ugandensis-2.jpg

mecynorrhina-ugandensis-4.jpg

mecynorrhina-ugandensis-9.jpg

mecynorrhina-ugandensis-13.jpg

mecynorrhina-ugandensis-8.jpg

mecynorrhina-ugandensis-11.jpg

mecynorrhina-ugandensis-12.jpg

mecynorrhina-ugandensis.jpg