Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mecynorrhina torquata immaculicollis

22. 12. 2014

Původ

Zair, Kongo, Kamerun, Středoafrická republika

Znaky

Další jeden z největších zlatohlávků. Velikost tohoto druhu je u samců 50 - 88 mm, u samic 40 - 60 mm. Barva typická matná zelená jak u samic tak u samců. Štít je lemován na okraji bílým proužkem, někdy můžou být bílé proužky od hlavy směrem ke krovkám. I krovky mohou být lemovány bílým pruhem a drobnými bílými skvrnami většinou na dolní části krovek. Samci mají bílou hlavu a na ní krásný velký roh, samice mají hlavu zelenou a bez rohu. Velikost rohu se dá značně ovlivnit stravou a prostorem, ve kterém se larva vyvíjí. Končetiny jsou zelené, poslední článek chodidlo je černý. Přední končetiny jsou u obou pohlaví osety drápky, samci mají drápky větší. Zadní končetiny a zadeček jsou u obou pohlaví osety rezavými chloupky.

Mecynorrhina torquata immaculicollis

Mecynorrhina torquata immaculicollis

Larva

Samička klade do spodní části substrátu vajíčka, která jsou ze začátku oválná, jako u většiny druhů. Postupem času se zakulacují až jsou před vyjíhnutím larvičky zcela kulatá a velka cca půl cm. Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické a je dobré je po celou dobu chovu chovat odděleně v minimálne 500 ml nádobách. Larvy dorůstají velikosti až 12 cm a hmotnosti při dobrém krmení  50 gramů. Před kuklením larva přestává konzumovat substrát, lehce zežloutne a hledá si vhodné místo k zakuklení. Toto místo lze poznat dobře podle toho, že tam bude hodně substrátu a na opačné straně může chybět. Kukly jsou značně velké.

Mecynorrhina torquata immaculicollis eggs and larvae

Mecynorrhina torquata immaculicollis kokon

Substrát

K chovu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí bílého bukového trouchnivého dřeva. Do substrátu je možné přidat pro vývoj larev nadrcený kravský trus ale i bez tohoto příkrmu se dá docílit velkých brouků. Důležitý je dostatek prostoru a vždy dostatek listovky. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát lehce sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. Pokud jsou kokony přilepené na boku chovné nádoby, necháváme je tam tak jak jsou a nesnažíme se je odloupnout. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být 13 - 15 cm ode dna, jelikož se jedná o velký druh. Jak samci, tak samice se do něj zahrabávají a samice kladou vajíčka zhruba jedno za den. Je drobné L1 larvičky z terária hned vybírat, jelikož se mohou požírat mezi sebou a i imága je mohou konzumovat. Narazil jsem u tohoto druhu na samičku požírající cca 3 týdny starou L1 larvu. Terárium kontrolujeme zhruba jednou za 4 dny, zda se tam nenachází nové larvy. Snažíme se zde udržet vlhkost střední až vyšší, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou. Substrát v teráriu nesmí nikdy vyschnout, mohlo by dojít k úhynu ještě nevylíhlých larviček nebo i těch už vylíhlých.

Teplota

K chovu postačí běžná pokojová teplota (21 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, jsou potom aktivnější.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 22 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 9 - 11 měsíců. Někdy se vývoj může prodloužit ještě o dalších pár měsíců. Imaga jsou potom větší.

Kukla - 2 - 2,5 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách až 6 měsíců. Průměr je zhruba 3 - 4 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium párkrát do týdne rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Mecynorrhina torquata immaculicollis

Mecynorrhina torquata immaculicollis