Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella woermanni

20. 7. 2014

Původ

Kamerun.

Znaky

Velikost 30 - 45 mm. Krovky jsou světle žluté nebo bílé s dvěma zelenými pruhy. Pruhy mohou mít občas drobný oranžový odlesk. Barva štítu je zelená, občas také s drobným oranžovým odleskem.. Samci mají na hlavě oranžový roh ve tvaru písmene Y. Samice jsou bez rohu. Barva končetin je oranžovo-zelená, chodidla jsou černá. Poslední pár chodidel má na holeni drobné chloupky.

Eudicella woermanni

Eudicella woermanni

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně nebo společně ve velkých chovných boxech s dostatkem potravy a prostoru. V L3 stádiu se kanibalismus prakticky nevyskytuje a můžou se chovat zase spolu. Pozor ale na dostatek prostoru pro každou larvu v období kuklení. Pokud se rozhodneme chovat larvy pohromadě, umístime je aspoň do  10ti litrové nádoby, kde se vleze až 15 larev. Musíme ale hlídat, aby měly dostatek substrátu a nepožíraly se. Požírání ale moc nejde zabránit a vždy dojde ke ztrátě tak 15 - 20 % larev. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským trusem. Pokud larvy přikrmujeme, samci se nám potom často odmění krásně velkými rohy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. S takovými larvami nijak nemanipulujeme a necháme je v klidu si vytvořit kokon. Mohou vytvářet své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Larvy jsou u tohoto druhu až 6 cm velké. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností ale larvám slouží k lepšímu trávení. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát středně suchý. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky pro kokony se středně suchým substrátem, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než samičí. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm ani nic jiné. Vlhkost střední. Terárium je dobré občas rosit vodou, brouci občas pijí z kapek vody.

Teplota

K chovu larev a imág postačí teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 23 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 4 - 6 měsíců.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 4 - 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Eudicella woermanni

Eudicella woermanni

Eudicella woermanni