Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella schultzeorum

22. 6. 2015

Původ

Kamerun.

Znaky

Velikost 25 - 50 mm. Krovky jsou světle žluté s dvěma zelenými pruhy, nebo může být barva obrácená a to barva štítu zelená a pruhy žluté. Pruhy mohou být úzké nebo široké. Barva štítu je zelená. Štít i krovky mohou mít oranžový až načervenalý odlesk. Samci mají na hlavě oranžový roh ve tvaru písmene Y. Samice jsou bez rohu. Barva končetin je oranžovo-zelená, chodidla jsou černá. Poslední pár chodidel má na holeni drobné chloupky. Samice mají na predních končetinách na holeni dobře viditelné ostny z venku, samci mají více drobnějších zevnitř.

Eudicella schultzeorum

Eudicella schultzeorum

 

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně nebo společně ve velkých chovných boxech s dostatkem potravy a prostoru. Musí se ale počítat s dobným úbytkem právě díky kanibalismu. V L3 stádiu se kanibalismus prakticky nevyskytuje a můžou se chovat zase spolu. Pozor ale na dostatek prostoru pro každou larvu v období kuklení. Pokud se rozhodneme chovat larvy pohromadě, umístime je aspoň do  10ti litrové nádoby, kde se vleze cca 15-20 larev. Musíme ale hlídat, aby měly dostatek substrátu aby se nám nepožíraly. Požírání ale moc nejde zabránit a vždy se najde pár larev, které napadnou a sežerou jinou. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským trusem. Pokud larvy přikrmujeme právě již zmiňovaným trusem, nebo granulemi pro psy, samci se nám potom často odmění krásně velkými rohy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. S takovými larvami nijak nemanipulujeme a necháme je v klidu si vytvořit kokon. Mohou vytvářet své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Larvy jsou u tohoto druhu až 6 cm velké. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku od L3 stádia patrnou velkou hnědou skvrnu.

Eudicella schultzeorum

 

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme klasickou bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí bukového nebo dubového bílého trouchnivějícího dřeva. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak né moc, jen pokud se nám zdá být suchý. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát lehce sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky pro kokony se sušším substrátem, než kde se vyvíjely larvy, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než od samic. Výška substrátu v teráriu by měla být aspoň 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm ani nic jiné. Složení jen bukové nebo dubové listí + můžeme přidat rašelinu pro lepší zadržování vlhkosti. Vlhkost substrátu je střední. Terárium je dobré občas rosit vodou, brouci občas pijí z kapek vody.

Teplota

K chovu larev a imág postačí teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 25 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 4 - 5 měsíců.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 4 - 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Eudicella schultzeorum

Eudicella schultzeorum