Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella hereroensis

3. 4. 2015

Původ

Namibie.

Znaky

Velikost 25 - 40 mm. Krovky jsou bílé se čtyřmi černými tečkami v každém rohu krovky. Jednotlivé krovky jsou od sebe odděleny velmi tenkým černým pruhem. Končetiny jsou tmavě červené, chodidla jsou černá. Samice mají na předních končetinách po stranách typické 3 ostny, samcům chybí. Samci mají mohutné rohy ve tvaru písmene Y. Rohy jsou také sytě červené. Samice jsou bez rohu. Barva štítu je leskle červená, červeno-zelená, vzácně pouze zelená. Postupným křížením zelené a červené zelená zaniká a převládá červená.

Eudicella hereroensis

Eudicella hereroensis

Larva

Larvy tohoto druhu jsou velmi kanibalistické, obzvlášť v L1 a L2 stádiích. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně. Lze je chovat i společně ale musí se potom počítat s úbytkem vzniklým požíráním slabších a menších larev těmi většími. Zato potom zbylé larvy budou o to více větší a silnější.  V L3 stádiu se kanibalismus prakticky nevyskytuje a můžou se chovat zase spolu. Musí mít ale dostatek prostoru pro pozdější vytváření kokonu, aby se během kuklení nerušily a neničily si kokony. Cca 5 larev na 5ti litrový box. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským/koňským trusem. Pokud larvy přikrmujeme, samci se nám potom často odmění krásně velkými rohy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. S takovými larvami nijak nemanipulujeme a necháme je v klidu si vytvořit kokon. Pokud larvu vyrušíme při stavbě kokonu a zničíme ho, larva už může být slabá a další kokon si nevytvořit a ve většině případu hyne. Larvy často vytváří své kokony přilepené na stěně nádoby a můžeme tak sledovat celou přeměnu. Larvy mohou být až 6 cm velké. Všechny larvy rodu Eudicella mají na zadečku typickou velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

Eudicella

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí trouchnivého dřeva, nejčastěji dub, buk. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit a nenechat ho moc vyschnout. To larvám nedělá dobře a málo ho konzumují a larvy jsou před kuklením velmi malé. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky pro kokony se sušším substrátem, nebo kokon necháme v chovné nádobě ale už dál nerosíme. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než samičí, není to ale vždy pravidlo. Výška substrátu v teráriu by měla být aspoň 8-10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm. Vlhkost substrátu v teráriu by měla být střední. Nikdy ho nenecháváme vyschnout, docházelo by ke zničení nakladených vajíček. Terárium je dobré občas rosit vodou, brouci občas pijí z kapek vody.

Eudicella hereroensis

Teplota

K chovu larev a imág postačí teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 20 - 25 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 5 - 6 měsíců.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 4 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium občas rosit vodou jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Eudicella hereroensis

Eudicella hereroensis

Eudicella hereroensis