Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella gralli allaeri

Původ

Střední Afrika - Čad, Demokratická republika Kongo, Gabon, Angola, Kamerun.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 30 - 45 mm. Samci mají na hlavě mohutný roh ve tvaru písmene Y, který může značně ovlivnit celkouvou velikost brouka. Směrem ke konci se do stran značně rozšiřuje, více než u jiných druhů Eudicell. Velikost rohu značně ovlivňuje strava a prostor, v jakém se larva vyvíjela. Larvy s nedostatkem potravy a bez příkrmu mohou mít roh sotva patrný. Zato larvy dobře chované mají roh velký i 1,5 cm na délku i šířku. Samice jsou bez rohu. Barva tohoto druhu je značně proměnlivá a někdy určit přesně tento druh je obtížné. Barva štízu je zelené s drobným oranžovým / červeným odleskem. Krovky jsou zelené s bílým prubem po stranám, někdy i uprostřed, někdy pruhy zcela chybí. Zelená barva je nejčastěji doplněná červenou, někdy může zelenou zcela nahradit. Červená barva postupoje směrem od štítu dolů, kde přechází v zelenou. Končetiny jsou zeleno - červené s černými chodidly. Barevná variabilita tohoto druhu je opravdu bohatá.

 

Eudicella gralli allaeri - male, female

Eudicella gralli allaeri

Eudicella gralli allaeri

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně nebo společně ve velkých chovných boxech s dostatkem potravy. V L3 stádiu se kanibalismus prakticky nevyskytuje. Pokud se rozhodneme chovat larvy pohromadě, umístime je aspoň do  10ti litrové nádoby, kde se vleze až 20 larev. Musíme ale hlídat, aby měly dostatek substrátu a nepožíraly se. Požírání ale moc nejde zabránit a vždy dojde ke ztrátě tak 15 - 20 % larev. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským trusem. Pokud larvy přikrmujeme, samci se nám potom odmění krásně velkými rohy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. S takovými larvami nijak nemanipulujeme a necháme je v klidu si vytvořit kokon. Mohou vytvářet své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Larvy jsou u tohoto druhu až 6 cm velké. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností ale larvám slouží k lepšímu trávení. Do substrátu je možné zakomponovat pro vývoj larev nadrcený kravský trus. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony a lehce suchým substrátem, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než samičí. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm ani nic jiné. Vlhkost střední. Terárium je dobré občas rosit vodou, brouci občas pijí z kapek vody.

Teplota

K chovu larev a imág postačí teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 25 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 4 - 6 měsíců.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 3 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Eudicella gralli allaeri

Eudicella gralli allaeri

Eudicella gralli allaeri