Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eudicella aethiopica

Původ

Etiopie.

Znaky

Velikost 31 - 42 mm. Krovky jsou světle nebo tmavě hnědé se čtyřmi drobnými skvrnami v rozích. Štít je zelený, červený, nebo oranžový. Často se vyskytujou všechny tři kombinace barev. Končetiny jsou sytě červené až černé. Samci mají na hlavě roh ve tvaru písmene Y. Při dobrém krmení a dostatečném prostoru pro vývoj larev je tento roh značně velký. Samicím tento roh chybí.

 

Eudicella aethiopica - male, female

 

ae.jpg

 

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické. Je ideální je chovat do L3 stádia odděleně nebo společně ve velkých chovných boxech s dostatkem potravy. Do 10ti litrové nádoby se vleze až 30 larev. Musíme ale hlídat, aby měly dostatek substrátu a nepožíraly se. Larvy lze přikrmoval salátem nebo kravským trusem. Pokud larvy přikrmujeme, samci se nám potom odmění krásně velkými rohy. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Mohou vytvářet své kokony přilepené na stěně nádoby a tak můžeme sledovat celou přeměnu. Larvy jsou u tohoto druhu až 6 cm velké. Všechny larvy tohoto rodu mají na zadečku velkou hnědou skvrnu. Tato skvrna je patrná až u L3 stádia.

aee.jpg

 

Substrát

Pro chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Příměs trouchnivého dřeva není nutností. Do substrátu je možné zakomponovat pro vývoj larev nadrcený kravský trus. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony a lehce suchým substrátem, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Kokony u samců jsou značně větší než samičí. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Do substrátu v teráriu nepřidáváme žádný příkrm ani nic jiné. Vlhkost střední. Terárium je dobré odben rosit vodou.

Teplota

K chovu larev a imág postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, dospělci jsou potom aktivnější. Mají rádi světlo.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 24 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 4 - 5 měsíců.

Kukla - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 3 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

aeee.jpg

 

eudicella-aethiopica-1.jpg