Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dicronorhina oberthuri

Původ

Tanzanie, Kenya.

Znaky

Velikost tohoto druhu je od 35 - 50 mm. Samci jsou převážně větší než samice. Brouci mají jak štít, krovky tak i končetiny lesklé zelené barvy. Někdy se mohou vyskytovat jedinci, kteří mají krovky s namodralým lesklým nádechem. V mém chovu se pár takových jedinců vyskytovalo. Hlava je bílá s černým pruhem uprostřed. Samci mají navíc na hlavě roh ve tvaru písmene T a dva malé černé růžky po boku hlavy. Samicím tento roh i růžky chybí. Samci mají hladký povrch, samice mají štít a lehce krovky zdrsněné drobnými mikroskopickými důlky. Na spodní straně mají bílé skvrny na každém břišním článku jak samice tak samci. Samci mají tyto skvrny převážně větší. Rovněž na zakončení zadečku je jedna velká bílá skvrna.

Dicronorhina oberthuri

Dicronorhina oberthuri

Dicronorhina oberthuri

Dicronorhina oberthuri

 

Larva

Larvy tohoto druhu jsou málo kanibalistické. Lze je chovat pohromadě, ale musí mít dostatek prostoru a potravy. Nejlepší je chovat je ale odděleně, dá se díky tomu docílit větších jedinců. Pokud ovšem zajistíme dostatek prostoru a potravy, kanibalismus se nevyskytuje a nedochází k úbytku. Larvy v L3 stádiu mají typickou velmi malou hlavu oproti zbytku těla narozdíl od jiným druhům larev. Tělo je velké,mohutné  s drobnými zrzavými chloupky. Dobře krmená larva může mít velikost v L3 instaru až 75 mm. V 5ti litrové nádobě se dá chovat 5 larev pohromadě. Ale jak jsem psal výše, je dobré je chovat odděleně. Larvy jsou poměrně větší a vytvářejí velké kokony. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát, lehce žloutnou a hledají si vhodné místo k zakuklení. Při narušení kuklení jedné larvy druhou si larva už nemusí vytvořit kokon znovu a dochází k úhynu kuklící se larvy.

Substrát

K chovu tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Je možné do substrátu přimíchat bílé trouchnivějící dřevo - 25% a rašelinu. Vlhkost substrátu by měla být střední. V období kuklení a vytvoření kokonu nerosíme substrát a necháváme substrát sušší. Imaga v kokonu jsou citlivá na vysokou vlhkost. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední, substrát v teráriu můžeme párkrát do týdne porosit vodou, avšak nepřevlhčit.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (19 - 25°C). Tomuto druhu je dobré přisvětlování. Dospělci jsou potom aktivnější a velice rádi poletují v teráriu. Imaga jsou nejaktivnější během dne.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 15 - 25 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 6 - 9 měsíců.

Kukla -  1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách 4 - 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium občas rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody. Samci jsou velice agresivní, proto je dobré potravu dávat na více míst, pokud chováme v teráriu více samců, aby nedocházelo k častým bojům a rušení pářících se párů. Někdy může docházet při zápasech i k odlamování končetin.

Dicronorhina oberthuri

Dicronorhina oberthuri

Dicronorhina oberthuri