Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dicronorhina derbyana layardi

Původ

Namibie, Zimbabwe.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 30 - 55 mm. Velikostně patří mezi středně velké druhy. Barva je leská zelená nebo přechází v červenou. Existují i brouci, kteří jsou jenom sytě červení nebo pouze zelení. Na štítu i krovkách se nachází bíle pruhy. Hlava je bílá s černým pruhem uprostřed. Samci mají na hlavě roh ve tvaru písmene T. Roh je na konci černý. Končetiny jsou zeleno-černé.

Dicronorhina derbyana layardi - male

Dicronorhina derbyana layardi - male, felame

1011346_690041187678127_1841797119_n.jpg

Larva

Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické a lze je bez problému chovat pohromadě s dostatkem prostoru. Larvy mají velmi malou hlavu v poměru s tělem oproti jiným druhům larev. Tělo je velké, tlusté s drobnými zrzavými chloupky. Dobře krmená larva může mít velikost v L3 instaru až 70 mm a vážit 15 gramů. V 5ti litrové nádobě se dá chovat 5 larev pohromadě. Larvy jsou poměrně větší a vytvářejí velké kokony. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Při narušení kuklení jedné larvy druhou si larva už nemusí vytvořit kokon znovu a dochází k úhynu kuklící se larvy. V lepším případě se vytvoří pupa volně v substrátu. Potom se musí přendat do buďto uměle vytvořeného kokonu, nebo kokonu z jiného druhu.

di.jpg

dicronorhina-derbyana-layardi---larvy.jpg

Substrát

K chov tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Je možné do substrátu přimíchat bílé trouchnivějící dřevo - 25%. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Imaga v kokonu jsou citlivá na vysokou vlhkost. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední až vyšší, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (21 - 27°C). Tomuto druhu je dobré přisvětlování. Dospělci jsou potom aktivnější a velice rádi poletují v teráriu.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 15 - 22 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 6 - 7 měsíců.

Kukla -  2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách 3 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody. Samci jsou velice agresivní, proto je dobré potravu dávat na více míst aby nedocházelo k častým bojům a rušení pářících se párů.

dicronorhina-derbyana-layardi-2.jpg

dicronorhina-derbyana-layardi.jpg