Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dicronorhina derbyana conradsi

Původ

Tanzánie, Kenya.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 35 - 44 mm. Jeho barva je různá, od hnědé, fialové, modrofialové po modrozelenou až čistě zelenou. Je lesklý. Pruhy jsou bílé nebo krémové na štítu a krovkách, nebo jen na štítu nebo zcela chybí. Na štítu jsou dva pruhy po obvodu, na krovkých 4 nebo dva nebo žádný. Barva končetin závisí na odstínu krovek a štítu. Podle toho jsou i končetiny zbarevné. Samci mají na hlavě velký roh ve tvaru písmene T. Hlava je bílá s jedním černým pruhem uprostřed. Roh je potom černý.

Dicronorhina derbyana conradsi - male, female

Dicronorhina derbyana conradsi - male

dicronorhina-derbyana-conradsi.jpg

dicronorhina-derbyana-conradsi-2.jpg

Larva

Larvy tohoto druhu nejsou kanibalistické a lze je bez problému chovat pohromadě. Do 5ti litrové nádoby se vleze 5-7 larev. Larvy mají malou hlavu a velké tělo jako všechny tohoto druhu. Tělo je pokryto drobnými rezavými chloupky. Před kuklením larvy přestávají konzumovat substrát a hledají si vhodné místo k zakuklení. Larvy nevyžadují příkrm jen více prostoru. Imaga jsou potom větší.

conr.jpg

Substrát

K chov larev tohoto druhu používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku. Je možné přidat do substrátu trouchnivé dřevo - zhruba 20%. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již substrát nerosíme a necháváme ho středně suchý. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky pro kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost  střední až vyšší, substrát v teráriu párkrát do týdne porosíme vodou.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (21 - 26°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat, jsou potom aktivnější, rádi létají po teráriu.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 13 - 20 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 5 - 6 měsíce.

Kukla -  2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí v optimálních podmínkách 3 až 6 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

dicronorrhina-derbyana-conradsi.jpg

dicronorhina-derbyana-conradsi---blue.jpg

dicronorhina-derbyana-conradsi-3.jpg