Jdi na obsah Jdi na menu
 


Coelorrhina (Cyprolais) hornimanni

Původ

Kamerun, Kongo, Gabon, Zair.

Znaky

Velikost tohoto druhu je 20 - 36 mm. Barva je leská světle zelená až skoro bílá s dvěma tmavými zeleno-černými pruhy. Někdy tyto pruhy mohou být uprostřed přerušeny a vytvářet tak 4 protáhlé body. Štít je zelený. Hlava je oranžová až sytě červená. Samci mají v hlavě vtlak, který je viditelně odlišuje od samic. Mají také na hlavě roh ve tvaru písmene T. Samicím tento roh chybí. Končetiny jsou zeleno-oranžové s černými chodidly.

Coelorrhina hornimanni - male, female

coo.jpg

Larva

Larvy tohoto druhu jsou kanibalistické a je dobré je chovat odděleně v plastových krabičkách. Velikost krabiček může být do 400ml. Tomuto druhu takový prostor plně postačuje pro celý vývoj. Pokud se je rozhodneme chovat pohromadě, musíme hlídat množství zpotřebovaného substrátu a pravidelně ho doplňovat. Vždy doplňujeme tak 2/3 substrátu. Tento nový substrát se zbylou 1/3 smícháme. Při nedostatku substrátu se larvy budou požírat a bude docházet k úbytku tak 10%-30% larev. Do 5ti litrové nádoby se vleze zhruba 20 larev. Larvy je možno také přikrmovat salátem nebo kravským trusem.

c.jpg

Substrát

K chov používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí trouchnivého dřeva. Vlhkost substrátu by měla být střední. Je dobré substrát občas rosit avšak lehce. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát lehce sušší. Larvy si vytvářejí kokony ve spodní části chovné nádoby a občas jsou kokony přilepeny na stěnu nádoby. Buďto kokony přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokony necháme v chovné nádobě. Nijak s nimi  netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být 9 - 12 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Snažíme se zde udržet vlhkost také střední až vyšší, substrát v teráriu obden rosíme vodou.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (20 - 25°C). Tento druh má vysoké nároky na intenzitu světla. Je dobré po celou dobu života brouků přisvětlovat, nebo umístit terárium k oknu. Bývají potom aktivnější a nejsou tolik zahrabaní v substrátu.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je 20 - 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 3 - 4 měsíce.

Kukla - 1,5 - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 2-4 měsíce.

coc.jpg

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

cc.jpg

Coelorrhina hornimanni

ccc.jpg