Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chelorrhina savagei

Původ

Pobřeží slonoviny, Zair, Středoafrická republika, Ghana, Kamerun.

Znaky

Jeden z těch větších druhů zlatohlávků. Velikost tohoto druhu je od 40 - 80 mm. Samci mají na hlavě bílý,  někdy dozlatova zbarvený roh. Ten se na konci rozdvojuje a mění se barva na černou. Po straných tohoto rohu jsou ještě 2 menší černé růžky. Velikost rohu se dá značně ovlivnit stravou a prostorem, v jakém se larva vyvíjela. Více prostoru má za následek většího brouka a tím i větší roh. Larvy s nedostatkem potravy nebo prostoru mohou mít roh sotva patrný. Štít je vždy ozdoben čtyřmi zelenými pruhy a pěti bílýmí nebo lehce nažloutlými pruhy. Krovky mají potom bílých / nažloutlých šest pruhů + jeden pruh uprostřed, kde se dělí krovky. Pruhy se zpravidla přerušují a přecházejí v tečky. Barva brouka je zeleno-černá s bílo-žlutými pruhy. Samci i samice mají stejné zbarvení. Liší se akorát rohem, který má pouze samec. Končetiny jsou černé, vyjímku tvoří zadní pár chodidel, které jsou nažloutlé a jednotlivé články jsou oddělené černým pruhem. Drápky jsou černé. Zadní končetiny a okraje pod krovkami jsou lehce ochlupatěné.

Chelorrhina savagei - male, female

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Larva

Larvy tohoto druhu jsou velmi kanibalistické. Je dobré je proto z terária vybírat, jelikož se mohou požírat vzájemně. Při velkém počtu, malém prostoru v teráriu a nedostatku substrátu se larvy požírají. Doporučuji je chovat po celou dobu vývoje  odděleně v nádobkách o velikosti minimálně 500 ml a hlídat, aby larvy měly pořád dostatek substrátu. Larvy lze přikrmovat čínským zelím, kuklamy bource morušového nebo kravským trusem. Před kuklením už nekonzumuje tolik substrátu jako předtím a začíná si hledat ideální místo k zakuklení. Do substrátu už moc nezasahujeme a necháváme larvu si v klidu vytvořit kokon. Mnohdy vytváří kokon přilepený na stěnu nádobky a lze tak sledovat celou přeměnu v brouka. Larva se přibližně po 3 týdnem v kokonu svléká a přechází do stádia pupy. Hned po svleku je zcela bílá a postupem času dostane oranžovou barvu. Přeměněný brouk má bílé a měkké krovky. Takto setrvává v kokonu ještě zhruba 2 týdny, než se zcela vybarví a ztvrdnou mu krovky a narovná se roh u samců. Rozhodně ho nevytahujeme dřívě, než se zcela dokončí vývoj. Tento postup je u všech druhu zlatohlávků stejný, může se lišit jen dobou přeměny a setrváním v kokonu.

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Substrát

Pro chov larev používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí bukového červeného trouchnivějícího dřeva. Houba, která rozkládá dřevo do červené barvy je poměrně vzácná a někde takovéto dřevo může být těžce k nalezení a někde je ho zase dostatek. Tento červený trouch se mi dobře osvědčil, takže pokud máte tu možnost ho získat, určitě to zkuste u tohoto druhu. Drobnějším larvám ho nadrtím na jemno a larvám v L3 stádiu dávám větší kousky.

Bukový trouch červený

Bukový trouch červený

Do substrátu je možné zakomponovat nadrcený kravský trus. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak né moc. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovném boxu (krabičce). S boxy nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně 10 cm ode dna. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Vlhkost substrátu zde udžujeme střední až vyšší. Terárium občas rosíme.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků je ideální teplota (20 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům v teráriu přisvětlovat, jsou potom aktivnější.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je zhruba 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 7 - 10 měsíců.

Kukla - 2 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 3 - 5 měsíců.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jelly. Pozor - samci jsou velice bojovní. Je dobré potravu dávat na více míst v teráriu, jelikož u ní samci bojují. Může se stát, že si samci bojem ublíží odlomením části krovky, končetiny nebo tykadla. Je vhodné terárium občas orosit, jelikož brouci mohou pít z kapek vody.

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei

Chelorrhina savagei