Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chelorrhina polyphemus confluens

Původ

Uganda, Zair, Gabon, Zair, Kamerun, Středoafrická republika.

Znaky

Jeden z největších druhů zlatohlávků. Velikost tohoto druhu je od 50 - 90 mm. Samci mají na hlavě bílý nebo krémový roh ve tvaru písmene Y. Velikost rohu se dá značně ovlivnit stravou a prostorem v jakém se larva vyvíjela. Larvy s nedostatkem potravy a bez příkrmu mohou mít roh sotva patrný. Samci mají zelenou matnou barvu s bílými nebo krémovými pruhy a fleky a drobným ochlupením. Samice jsou lesklé zelené taktéž s pruhy a fleky. Někdy může být barva zelenočervená.

 

Chelorrhina polyphemus confluens - male, female

 

d.jpg

Larva

Larvy tohoto druhu jsou v L1 a L2 stádiu kanibalistické. Larvy je dobré z terária vybírat, jelikož se mohou požírat vzájemně a i dospělci je mohou požírat. Také při velkém počtu, malém prostoru a nedostatku potravy se larvy mohou požírat. Je dobré je do L3 stádia chovat odděleně v nádobkách o velikosti 500 ml, nebo hlídat, aby larvy měly pořád dostatek substrátu. Pokud se rozhodnete larvy chovat pohromadě, je ideální 10l nádoba pro 10 larev max.. Larvy lze přikrmovat čínským zelím nebo kravským trusem. Velikost plně vyvinuté L3 larvy před kuklením může být až 12 cm a hmotnost až 50g. Před kuklením už nekonzumuje tolik substrátu jako předtím a začíná si hledat ideální místo k zakuklení. Mnohdy vytváří kokon přilepený na stěnu nádobky a lze tak sledovat celou přeměnu.

gg.jpg

Substrát

Pro chov larev používáme bukovou nebo dubovou listovou hrabanku s příměsí bukového nebo dubového bílého trouchnivějícího dřeva. Do substrátu je možné zakomponovat nadrcený kravský trus. Vlhkost substrátu by měla být střední až vyšší. Je dobré substrát občas rosit avšak nepřemočit. V období kuklení a vytvoření kokonu již nerosíme a necháváme substrát sušší. Buďto kokon přendáme do předem připravené nádobky s kokony, nebo kokon necháme v chovné nádobě. S kokonem nijak netřepeme ani netočíme - imago by mohlo být po vylíhnutí zdeformované. Výška substrátu v teráriu by měla být minimálně 10 cm ode dna. Ideální je 15 cm. Samice se do něj zahrabávají a kladou vajíčka. Vlhkost substrátu zde udžujeme střední až vyšší. Terárium občas rosíme.

Teplota

K chovu larev a dospělých brouků postačí běžná pokojová teplota (21 - 25°C). V zimních měsících je dobré dospělcům přisvětlovat.

Délka vývoje

Vajíčko - délka vývoje vajíčka je zhruba 30 dní od nakladení.

Larva - délka vývoje larvy je 8 - 12 měsíců.

Kukla - 2-3 měsíce.

Délka života

Dospělí brouci žijí 3 - 4 měsíce.

Potrava

Dospělí brouci přijímají banán nebo beetle jely. Pozor - samci jsou velice bojovní. Je dobré potravu dávat na více míst v teráriu, jelikož u ní samci bojují. Je vhodné terárium obden rosit jelikož brouci mohou pít z kapek vody. 

kjhg.jpg

hgfd.jpg