Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od vajíčka po brouka

 

zacatek.jpg

 

VAJÍČKA

Po spáření klade samička drobná vajíčka, která jsou ze začátku oválná, postupem času se zakulacují až jsou zcela kulatá. Jejich velikost je od pár milimetrů až po půl cm. Barva je bílá nebo žlutá. Před vylezením larvičky z vajíčka ji už lze ve vajíčku hezky vidět. Vývoj larviček ve vajíčku trvá od 2 týdnů po měsíc. Buďto vajíčka z terárií vybíráme nebo je tam necháváme do doby, než se z nich vylíhnou první L1 larvičky. Pokud vajíčka vybíráme, substrát do kterého je přendáváme by měl být shodný se substrátem, z jekého je vytahujeme. Vlhkost by neměla kolísat ale být stálá, aby to nemělo vliv na vývoj larvičky uvnitř. U některých druhů imaga mohou vajíčka a L1 larvičky požírat. Je dobré terárium co pár dní probírat a vytahovat buď samotné larvičky nebo už vajíčka.

sam_6396.jpg

LARVY

Larvy jsou po vylíhnutí celé bílé a velikost nepřesahuje 1 cm. Larvy během svého vývoje prochází 3 vývojová stádia - L1, L2 a L3. Pokaždé, když přecházejí z jednoho stádia do druhého, svleče svoji starou kůži a nahradí ji čerstvou novou. Larva je při tomto procesu velmi zranitelná a její hlava je bílá a měkká. Tento proces trvá několik hodin.  Během něj dojde k vybarvení a zpevnění chitinové hlavy.

larva zlatohlávka

svlečka

U L1 stádia stačí pro chov drobné krabičky například od filmu nebo tic tacu. Jakmile larva poroste, svlékne starou vrstvu a přesune se do stádia L2, je dobré ji přemístit do větší krabičky - minimálně o objemu 200 ml. Menší druhy jako například Smaragdesthes, Pachnoda jim tento prostor postačí do celého vývoje. U větších druhů (Megalorrhina, Chellorhina, Mecynorrhina) je dobré larvy dát aspoň do 400 ml, v L3 stádiu 500 ml a více. Larvy přijímají dubovou nebo bukovou listovou hrabanku. Příměs nadrceného trouchnivějícího dřeva není nutností. Některé larvy vyžadují například červený bukový trouch nebo příkrm. Příkrm může být buďto salátem, ovocem (ovoce je dobré často kontrolovat, kvůli přemnožení roztočů) nebo kravským trusem. Příkrm má dvě výhody: larva nespotřebovává tolik hrabanky (což je ideální pro ty, kdo v zimě nemají velké zásoby listí) a imaga jsou potom větší a vitálnější. O larvy se staráme jen tak, že jim měníme zkonzumovanou hrabanku a vlhčíme substrát. Nevyměňujeme nikdy všechen substrát ale vždy 1/3 ponecháme. Larva si vytvoří vlastní prostředí, které je dobré uchovat. Ideální teplota je od 20 - 28 °C. Larvy některých druhů jsou kanibalistické, takže je vhodné je chovat odděleně, nebo hlídat, aby měly vždy dostatek krmného substrátu.

larvy.jpg

KOKON

V L3 stádiu, když se larva chystá vytvořit si kokon přestává viditělně přijímat potravu a hledá si vhodné místo, kde by si vytvořila kokon. Také lehce zežloutne a zmenší se. Kokon si vytváří z vlastních výměšků a okolního substrátu. Některým larvám se do substrátu přimíchává ještě písek. Bez něj by nebyly schopny se zakuklit. Není zase dobre přidávat písek každému druhu, pod doměnkou pevnějších kokonu. Písek se dává například rodu Goliathus nebo Cheirolasia. Kokon již nerosíme ale udržujeme spíše sušší než vlhčí. Některé druhy vyžadují zcela suchý kokon (Megalorrhina harrisi ssp.). Při vysoké vlhkosti by se mohla líhnout imaga zdeformovaná. Zhruba za 13-20 dní se larva svlékne ze stádia prepupa a vytvoří stádium tzv. pupa. V tomto stádiu dochází k přeměně na brouka. Hned po svleku je larva pupa čistě bíla a minutu po minutě hnědne. Přeměna do brouka trvá od 1,5 měsíce až po 3, v extrémních příparech až 6 měsíců. Brouk po přeměně ještě chvilku čeká v kokonu, než se mu zcela vytvarujou a narovnají krovky a stvrdné chitin. Už přeměněný brouk tam čeká zhruba 2-3 týdny a potom proráří vnitřní stěnu kokonu a vylézá krásný brouk.

pupa.jpg

DOSPĚLÝ BROUK - IMAGO

Imaga se páří pár dní po opuštění kokonu. Jako potravu přijímají sladké ovoce - nejčastěji banán. Jejich hlavní aktivita je během dne, kdy se snaží dostat blíž a blíž k světlu. Terátium by mělo být zcela uzavřené, jelikož brouci velmi aktivné létají a mohli by se dostat ven. Ideální teplota pro chov je zhruba 22 - 28 °C. Pokud je teplota vyšší, broukům se krátí doba jejich života. Při nižší teplotě (okolo 20 °C) se mohou dožít déle, ale nejsou tak aktivní. Někteří brouci jsou aktivní při osvětlení a je dobré jim přisvětlovat, obzvláště v zimních měsících.

vc.jpg